Haber Tüneli > Ekonomi |

ABD'deki davada skandal: FETÖ'cüler misafir etmiş

ABD'de Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Atilla'nın yargılandığı davanın yargıcı Berman, FETÖ tarafından ağırladığını kabul etti. 2014'te İstanbul'da düzenlenen sempozyuma katılım davetini kabul ettiğini ve katılımcıların seyahat ve otel masraflarının da FETÖ ile bağlantılı bu kurum tarafından ödendiğini belirtti.

ABD'deki davada skandal FETÖ'cüler misafir etmiş

Haber Tüneli | Haber Merkezi

ABD'de Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın yargılandığı davanın yargıcıRichard Berman, 2014'te Fethullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ bağlı Yüksel-Karkın-Küçük (YKK) avukatlık bürosunun düzenlediği sempozyuma katılması ve otel faturalarının bu kuruluş tarafından ödenmesi konusunda yeni yorum yapmaktan kaçındı.

Berman'ın, YKK Avukatlık bürosunun organizasyonuyla geldiği Türkiye'de otel faturalarının FETÖ tarafından ödendiğinin ortaya çıkması hakkındaki sorular üzerine, yargıcın basın ofisi, Berman'ın daha önce yaptığı konuyla ilgili önceki genel değerlendirmelerini göndermekle yetinildi.

Açıklamaları itiraf niteliğinde

Türkiye seyahatinin ve otel faturalarının FETÖ tarafından ödenmesi konusunda Berman'ın açıklamasının itiraf niteliğinde olduğu görülüyor.

Berman, 2016 Eylül ayında yaptığı açıklamada, YKK tarafından 2014'te İstanbul'da düzenlenen sempozyuma katılım davetini kabul ettiğini ve katılımcıların seyahat ve otel masraflarının da bu kurum tarafından ödendiğini belirtmişti.

Yargıç Berman, sempozyum davetini kabul ettiğinde bu avukatlık bürosunun İstanbul'da önde gelen hukuk firmalarından biri olduğu ileri sürdü.

FETÖ ABD imamı Taban da sempozyumdaydı

Yargıç Berman'ın İstanbul'da Four Seasons Hotel'de 2203 No'lu odada kaldığına ilişkin faturalar ortaya çıkmıştı.

Berman'ın 6 Mayıs'ta giriş yaptığı ve bir gece kaldığı otele YKK hukuk bürosu tarafından 480 avro ödeme yapıldığı basına yansımıştı.

Konuyla ilgili soruşturma yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, söz konusu sempozyum tarihinde otelde kimlerin konakladığını da araştırması üzerine otelde aynı tarihte örgütün ABD imamı Faruk Taban'ın da kaldığını ve sempozyuma katıldığı bilgisine ulaştı.

Başsavcılık, söz konusu sempozyumun FETÖ tarafından finanse edildiği, konaklama ve ulaşım giderlerinin YKK hukuk bürosunca karşılandığını tespit etti.

"Adalet ve Hukuk Devleti" başlıklı sempozyumda "Bağımsız ve Etkin Yargı" konulu panelin moderatörlüğünü yapan Berman, konuşmasında Türkiye'deki hukuk sisteminin tehdit altında olduğunu savunmuştu.

Aynı dönemde FETÖ'nün kapatılan yayın organı Today's Zaman gazetesine de röportaj veren Berman, 17 Aralık sürecinde hukuksuz dinlemeler yaptıkları ortaya çıkan polis müdürlerinin görevden alınmasının "hukuk devletine saldırı" olduğunu ileri sürmüştü.

Sahipleri yurt dışına kaçan bürodan 12 gözaltı

İstanbul'daki Astoria alışveriş merkezinde bulunan söz konusu hukuk bürosuna, 15 Temmuz darbe girişimin ardından savcılığın talimatı ile operasyon düzenlenmişti.

Operasyon kapsamında çok sayıda dökümana el konulurken, büronun ortakları Cüneyt Yüksel ve Murat Karkın'a ulaşılamamış ve yurt dışına çıktıkları tespit edilmişti.

Büronun sahipleri halen firari konumda bulunurken 12 avukat ise gözaltına alınmıştı.
Rıza Sarraf, reddi hakim talebinde bulunmuştu.

İş adamı Rıza Sarraf avukatları aracılığıyla 31 Ağustos 2016'de mahkemeye verdiği 21 sayfalık dilekçe ve 240 sayfalık eklerinden oluşan başvuruda, Berman'ın FETÖ’ye yakın YKK avukatlık bürosunun paneline katılmasını gündeme getirerek yargıcın taraflı olacağı gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulunmuştu.

O dönem New York Güney Bölgesi Başsavcısı olan Preet Bharara ise mahkemeye sunduğu dilekçede Sarraf'ın, reddi hakim talebinin kabul edilemez olduğunu savunmuş ve talebin mahkeme tarafından reddedilmesini istemişti.

Berman ise bu sempozyuma katılmasının bu davaya "adil ve tarafsız bir şekilde başkanlık etmesini etkilemeyeceğini" söylemişti.

Berman, FETÖ firarisi Korkmaz'la ilgili itirazları reddetti

ABD'nin İran'a yaptırımlarını delmekle suçlanan ve New York'ta tutuklu yargılanan Atilla'nın avukatları, FETÖ mensubu, firari eski komiser yardımcısı Hüseyin Korkmaz'ın "çalıntı deliller sunması" ve "yanlış ifade vermesi" nedeniyle mahkemeye "hatalı yargılama" itirazında bulunmuştu.

Ancak savunma avukatlarının bu itirazı Yargıç Berman tarafından reddedilmişti. Berman'ın, FETÖ firarisi Korkmaz'ın tanıklığı için "hukuk kurallarına uygun olduğu" nitelemesi yapması dikkati çekmişti.

Savcılığın mahkemeye tanık olarak getirdiği Korkmaz'la ilgili herhangi bir sorun bulunmadığını dile getiren Berman, bu kişinin tanık olarak dinlenmesini "tamamen yasal" bulduğunu belirtmişti.
Korkmaz, ABD Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) kendisine 50 bin dolar verdiğini ve ABD'de oturduğu evin kirasını ise savcılığın ödediğini dile getirmişti.

ABD'ye geldiği günden beri hiç çalışmadığını ifade eden Korkmaz çalışma başvurusunda bulunduğunu ve iki hafta önce olumlu yanıt aldığını anlatarak ABD hükümetinden yardım alıp almadığı sorusuna, "Savcılık 3 defa 300 dolar, toplamda 900 dolar verdi." cevabını vermişti.

Yargıç, FETÖ üyesi Canıtez'in raporuna itirazı da reddedilmişti

Savunma makamı, 19 Aralık'ta Atilla'nın çapraz sorgusu sırasında savcılığın sanığa yönelttiği bir soruya itiraz etmiş ve mahkemeye "hatalı yargılama" yapıldığı gerekçesiyle ikinci kez dilekçe sunmuştu.

İtiraz dilekçesinde Atilla'nın avukatları, savcılığın çapraz sorgusunda "Atilla'nın İran yaptırımlarını ihlal ettiğini savunan 17-25 Aralık'tan sonra eski Bankalar Yeminli Murakıbı, FETÖ firarisi Osman Zeki Canıtez tarafından hazırlanan raporu sunduğunu", bu raporun deliller arasında yer almamasına rağmen jüri önüne getirildiğini ve bunun jüri üyelerini yanlış yönlendirdiğini savunmuştu.

Etiketler »  

0 Yorum   Yorum Ekle
Dört günde 2 milyar dolar kazandı
Dört günde 2 milyar dolar kazandı

Çinli gayrimenkul devi Country Garden Holdings'in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yang Huiyan,...
Ekonomi | 15:23, 09 Ocak 2018 Salı


Elektrikle mi yoksa kombi ile mi ısınmak daha pahalı
Elektrikle mi yoksa kombi ile mi ısınmak daha pahalı?

DEDAŞ, ısınmak için doğalgaz yerine elektriği tercih eden tüketicilerin daha fazla fatura ödediği...
Ekonomi | 16:26, 08 Ocak 2018 Pazartesi


Türkiye 6 yıl sonra Avrupa'ya yumurta ihracatına başladı
Türkiye 6 yıl sonra Avrupa'ya yumurta ihracatına başladı

Türkiye, böcek ilaçlı yumurta krizi sonrası üretimi düşen Avrupa ülkelerine yumurta ihracatına...
Ekonomi | 12:09, 08 Ocak 2018 Pazartesi


İşsiz gençlere müjde Devlet harçlık gönderiyor
İşsiz gençlere müjde: Devlet harçlık gönderiyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, istihdam teşviklerine devam edileceğini ifade ederken, işsiz gençlere...
Ekonomi | 15:32, 07 Ocak 2018 Pazar


Rize'de 40 ton küçük boy hamsiye el konuldu
Rize'de 40 ton küçük boy hamsiye el konuldu

Rize'de 9 santimetreden küçük oldukları gerekçesiyle 40 ton hamsiye el konuldu.
Ekonomi | 19:34, 06 Ocak 2018 Cumartesi


Çiftçilere mazot müjdesi
Çiftçilere mazot müjdesi

Başbakan Binali Yıldırım "Şimdi 2018'de yeni bir uygulamaya geçiyoruz. Tarımda iki önemli kaleme...
Ekonomi | 18:13, 06 Ocak 2018 Cumartesi


İLGİLİ HABERLER

Gülen'in firari yeğeni yakalandı

Gülen'in firari yeğeni yakalandı

13:06, 06 Ocak 2018 Cumartesi


ByLock mağdurlarına müjde

ByLock mağdurlarına müjde

12:53, 05 Ocak 2018 Cuma


FETÖ'nün yarım kalan okulu böyle çöktü

FETÖ'nün yarım kalan okulu böyle çöktü

17:32, 04 Ocak 2018 Perşembe


Gazetecilere operasyon 35 gözaltı

Gazetecilere operasyon: 35 gözaltı

10:57, 10 Ağustos 2017 Perşembe


Bekir İrtegün itirafçı oldu

Bekir İrtegün itirafçı oldu!

12:24, 31 Temmuz 2017 Pazartesi