Haber Tüneli > Sağlık > Beslenme |

4 başlıkta Gıda Katkı Maddesi

Gıda Katkı Maddeleri kullanım amaçlarına göre sınıflandırma 4 temel sınıfa ayrılmaktadır:

4 başlıkta Gıda Katkı Maddesi

Haber Tüneli | Haber Merkezi

Kaliteyi koruyarak raf ömrünü uzatanlar (Koruyucular): Gıdaların bozulma sürecini yavaşlatarak daha uzun süre saklanmasını sağlarlar.

 • Antimikrobiyaller (nitrit, nitrat, benzoik asit, propionik asit): Gıdaların korunmasında pek çok uygulama bulunmasına karşın biyolojik yolla gıdaların korunması günümüzde üzerinde en fazla odaklanılan uygulamalardan birisidir. Biyolojik koruma; pek çok uygulamanın aksine farklı kökenlerden gelen doğal antimikrobiyaller ile yapılmakta ve bu maddelerin sayısı arttıkça kullanımı giderek yaygınlaşmakta ve gelişmektedir. Bu amaçla kullanılan ve üzerinde çalışmalar yapılan maddeler; hayvansal kaynaklı (lizozim, laktoferrin ve magaininler), bitkisel kaynaklı ürünler (fitoaleksinler, otlar, baharatlar) ve mikrobiyalmetabolitler (bakteriosinler, hidrojen peroksit, ve organik asitler) olarak gruplandırılabilir.
 • Antioksidanlar (BHA, BHT,sorbikasit, kükürt dioksit : Bitkisel ve hayvansal yağların kullanıldığı çoğu gıda antioksidan içermektedir.

Antioksidanlar bitkisel ve hayvansal yağlar ile vitaminlerin havada bulunan oksijen ile birleşerek acı tat ve koku oluşturmasını, rengini kaybetmesini engelleyerek gıdanın daha uzun süre dayanmasını sağlar.

Askorbik asit veya E300 olarak da adlandırılan C vitamini en çok kullanılan antioksidanlardandır.Gıdalarla alınan en önemli antioksidanlar; betakaroten, E ve C vitaminleridir.

YAPIYI HAZIRLAMA VE PİŞİRME ÖZELLİĞİ GELİŞTİRENLER

 1. pH ayarlayıcılar: pH bir çözeltinin asitlik veya bazlık derecesini tarif eden ölçü birimidir.
 2. Topaklanmayı önleyenler (silikat, magnezyum oksit, magnezyum karbonat): Yüzey kaplamak için beyaz renk; anti-katılaştırma ajanı, dolgu ajanı (eczacılıkla ilgili), konserve meyvelerde stabilizör ( E 170 ) kullanılmaktadır. Topaklanmayı engelleyici ajan, bira ve şarap üretiminde maya ve proteinlerin uzaklaştırılması ve köpüklenmeyi önleyici ajan (E551) kullanılmaktadır.mamüllerde mayaya besiyeri olarak hizmet etmektedir. Şeker, un, toz çorba, toz içecek gibi toz ürünlerde serbest akışkanlık sağlar. İlaç sanayiinde tablet üretiminde dağıtıcı ajandır ( E 341 ) kullanılmaktadır.
 3. Emülsifiyerler (lesitin, mono ve digliseritler):Lesitin (E322) gibi emülsifiyerler (emülsifiye ediciler, emülgatörler) normalde su ve yağ gibi birbiri ile karışmayan maddelerin birbiri içinde karışmasını sağlarlar.

Lokustbeangum (keçi boynuzu gamı, E410) gibi stabilizörler ise karışan bileşenlerin tekrar ayrılmasını önler.Emülsifiyerler ve stabilizörler aynı zamanda gıdanın yapısını düzenler. Bu katkılar genelde sürülebilir margarinler ve diğer şekerlemeler vb. gıdalarda sıklıkla kullanılır.

En çok kullanılan jelleştirici pektin (E440) olup, jelleştiriciler genel olarak reçel yapımında kullanılmaktadır. Jelleştiriciler kullanıldıkları gıdanın kıvamını istenen şekle getirmede kullanılır.Kabartıcılar da aynı şekilde katıldığı ürünlerde kabarma sağlayarak gıdanın yapısının istenen forma gelmesini sağlarlar.

 1. Mayalanmayı sağlayıcı ajanlar
 2. Nem ayarlayıcılar
 3. Olgunlaştırıcılar
 4. Ağartıcılar, dolgu maddeleri, köpük ayarlayıcılar, parlatıcılar
 5. Stabilizörler, kıvam arttırıcılar, tatlandırıcılar:Bu katkı maddesi ile birbirine karışmayan sıvıların muntazam ve homojen bir şekilde birbirlerine karışmalarını sağlamaktadır. Emülgatör diye de bilinen katkı maddeleri bir çok alanda kullanılmaktadır.

ARAMO VE RENK GELİŞTİRİCİLER

 1. Çeşni arttırıcılar (MSG):Aroma arttırıcılar bir çok gıdada fazladan aroma eklemeden aromayı arttırmak için kullanılır.

En çok kullanılan ve MSG olarak da bilinen aroma arttırıcı mono sodyum glutamat (E621) özellikle çorbalar, soslar gibi ürünlere katılmaktadır. Aroma arttırıcılar hazır yemekler, baharatlı gıdalar ve çeşni verici maddelerde (bulyonlar vs.) kullanılır.

Buna karşılık aromalar gıdalarda çok az miktarlarda özel tat ve aromalar kazandırmak için katılmaktadır.

 1. Çeşni vericiler (Aroma maddeleri)
 2. Renklendiriciler (tartrazin, indigotin): Renklendiriciler genelde üretim ve depolama esnasında üründe kaybolan rengin tekrar kazandırılması veya ürüne daha uygun renk kazandırılması amacı ile kullanılmaktadır. Genel olarak kullanılan renklendiriciler, et suyu ve soslarında, alkolsüz içeceklerde kullanılan karamel (E150a), turmerik köklerinden elde edilen sarı renk veren kurkumin (E100) gibi renklendiricilerdir. Bazı insanlar renklendirici eklenmesinin gıdaları daha çekici yaptığını düşünmekte, bazı insanlar ise gıdalara renklendirici eklenmesini gereksiz ve aldatıcı bulmaktadır.

Renklendiriciler hakkında gıda güvenliği açısından şunlar söylenebilir:

 1. Gıdalarda renklendirici kullanılması gıda güvenliği açısından risk oluşturmamaktadır.
 2. Elde edilen yeni veriler ışığında renklendiriciler sürekli Avrupa Birliği tarafından değerlendirilmektedir.

Son zamanlarda sunsetyellow (E110), quinolineyellow (E104), carmoisine (E122), allurared (E129), tartrazine (E102) andponceau 4R (E124) gibi bazı yapay renklendiricilerin çocuklarda ortaya çıkan bazı olumsuz davranışlarla ilişkili olduğu saptanmıştır. Bu renklendiriciler özellikle alkolsüz içecekler, tatlılar ve dondurmada kullanılmaktadır.

 1. Jelatin: Büyükbaş, küçükbaş hayvanlar, bazen tavuk ve balıklardan olmak üzere ve bazen de domuzların deri, kemik, kıkırdak gibi kısımlarından elde edilmektedir. Helalliği hususunda ciddi tartışmalar mevcuttur. jelatinin helal şartlarını taşıyarak üretildiği tek ülke Pakistan’dır. Türkiye ise yıllık jelatin ihtiyacının %40 lık kısmını Brezilya e Arjantin’den karşılamaktadır. Kaynağı ciddi şekilde araştırılması gereken jelatin hemen her sahada yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

BESİN DEĞERİ KORUYUCU VE GELİŞTİRİCİ 

 1. Diyette eksik olabilecek besin öğelerini ekleme (A, D vitaminleri)
 2. İşleme sırasında kaybolan besin öğelerini yerine koyma (B1, B2, niasin)
Etiketler »  

0 Yorum   Yorum Ekle
Bağırsaklarınızı temizleyecek mucize meyve
Bağırsaklarınızı temizleyecek mucize meyve

Kışın bağışıklığı güçlü tutabilmek hastalıklardan korunmak için C vitamini alımı oldukça...
Beslenme | 23:30, 05 Ocak 2018 Cuma


4 başlıkta Gıda Katkı Maddesi
4 başlıkta Gıda Katkı Maddesi

Gıda Katkı Maddeleri kullanım amaçlarına göre sınıflandırma 4 temel sınıfa ayrılmaktadır:
Beslenme | 11:45, 16 Ekim 2017 Pazartesi


Helal gıdada İslami şartlar neler
Helal gıdada İslami şartlar neler?

Helal kelimesi Arapça bir kelime olmakla beraber haram kelimesinin zıddıdır. Bir maddeye helal...
Beslenme | 11:07, 16 Ekim 2017 Pazartesi


Bitkisel gıdalar ve içeceklerde helal haram ayrımı
Bitkisel gıdalar ve içeceklerde helal haram ayrımı

Bitki kökenli gıdalar prensip olarak helal kabul edilmiştir ancak içeceklerdeki uyuşturucu madde...
Beslenme | 10:03, 16 Ekim 2017 Pazartesi


Helal ve haramlığı hususunda ihtilaf olan hayvansal gıdalar
Helal ve haramlığı hususunda ihtilaf olan hayvansal gıdalar

Hz. Peygamber'in ayetlerde yer alanların dışında bazı hayvanların yenmesini yasakladığına dair...
Beslenme | 16:15, 15 Ekim 2017 Pazar