Haber Tüneli > Sağlık > Beslenme |

Bitkisel gıdalar ve içeceklerde helal haram ayrımı

Bitki kökenli gıdalar prensip olarak helal kabul edilmiştir ancak içeceklerdeki uyuşturucu madde ve alkol haram sayılmıştır.

Bitkisel gıdalar ve içeceklerde helal haram ayrımı

Haber Tüneli | Haber Merkezi

Bitki kökenli gıdalar prensip olarak helal kabul edilmiştir. Bunlar içerisinde yasaklananlar, sarhoşluk veren alkollü içkiler, uyuşturucu maddeler ve insan sağlığı açısından tehlike arz eden zehirli maddelerdir.

Günümüzde şarap denildiği zaman %10-17 etil alkol bulunan içkiler anlaşılır. Etil alkol, tek hücreli mikro organizmaların üzümde doğal olarak bulunan şekeri parçalaması sonucunda karbondioksit ve diğer yan fermantasyon (mayalanma) ürünlerinin açığa çıkmasıyla oluşur Odun ve şeker pancarından elde edilen metil alkol ise zehirli kimyasal bir alkol olup, kana daha çabuk karışır, sinir sistemini etkiler ve kalıcı körlüğe yol açar, fazla alınınca ölüme götürür.

Bilindiği üzere cahiliye toplumunda içki su gibi tüketilen bir içecekti. Bu nedenle içki, biranda değil yavaş yavaş yasaklanarak, İslamiyet’in ilk yıllarından Hicretin 4. senesine kadar devam etmiştir.

İçki ile ilgili ilk olarak şu ayet nazil olmuştur:

‘Sana içkiyi ve kumarı soruyorlar. De ki: Bunlarda büyük bir günah ve insanlar için bazı faydalar vardır. Fakat günahları faydalarından büyüktür.’ 

Bu ayetten sonra müslümanların bir kısmı içki içmeyi bıraktı. Ancak büyük bir kısmı bu ayette kesin olarak yasaklanmadığı için içmeye devam etti.  Bir süre sonra sahabelerden biri içkili iken namaz kıldırır. Bu sırada ayetleri yanlış mana çıkacak kadar karıştırır. Bunun üzerine şu ayet nazil olur:

‘Ey iman edenler! Sarhoş olduğunuz zaman ne söylediğinizi bilinceye kadar; cünüp olduğunuz zaman da, eğer yolcu değilseniz, gusledinceye kadar namaza yaklaşmayınız.’

Bu ayet üzerine bir kısmı içkiyi tamamen bırakırken diğer bir kısmı da namaz vakti yaklaşınca içmeyeceklerini söylediler. Bunların üzerine içkiyi kesin olarak yasaklayan ayetler geldi.

‘’Ey iman edenler! İçki, kumar, putlar ve kısmet çekilen zarlar hepsi birer şeytan işi pisliktir; onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz. Şüphesiz ki şeytan içki ve kumarla aranıza düşmanlık ve kin sokmak, sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi?’’ 

Bu ayetten sonra bütün müslümanlar içkiyi ve kumarı bıraktılar.

Fakat bazı kimselerin burada geçen içkinin üzüm şarabından olduğunu söyleyerek kendilerine fetva çıkarmaları üzerine Peygamber Efendimiz (sav.) : ‘ Her sarhoşluk veren şey hamrdır ve her hamr haramdır.’ buyurarak adı ne olursa olsun sarhoşluk veren her şeyin haram olduğunu bildirmiştir.

İçki dinimize göre büyük günahlardandır. Peygamberimiz bir hadisinde içkiyi büyük günahlardan olarak vasıflandırmıştır. İçki içen biri tövbe etmeden ölürse cennet şarabından içemeyeceği ve cezasını çekmeden cennete giremeyeceği hadislerde açıkça vurgulanmıştır.

Etiketler »  

0 Yorum   Yorum Ekle
Bağırsaklarınızı temizleyecek mucize meyve
Bağırsaklarınızı temizleyecek mucize meyve

Kışın bağışıklığı güçlü tutabilmek hastalıklardan korunmak için C vitamini alımı oldukça...
Beslenme | 23:30, 05 Ocak 2018 Cuma


4 başlıkta Gıda Katkı Maddesi
4 başlıkta Gıda Katkı Maddesi

Gıda Katkı Maddeleri kullanım amaçlarına göre sınıflandırma 4 temel sınıfa ayrılmaktadır:
Beslenme | 11:45, 16 Ekim 2017 Pazartesi


Helal gıdada İslami şartlar neler
Helal gıdada İslami şartlar neler?

Helal kelimesi Arapça bir kelime olmakla beraber haram kelimesinin zıddıdır. Bir maddeye helal...
Beslenme | 11:07, 16 Ekim 2017 Pazartesi


Bitkisel gıdalar ve içeceklerde helal haram ayrımı
Bitkisel gıdalar ve içeceklerde helal haram ayrımı

Bitki kökenli gıdalar prensip olarak helal kabul edilmiştir ancak içeceklerdeki uyuşturucu madde...
Beslenme | 10:03, 16 Ekim 2017 Pazartesi


Helal ve haramlığı hususunda ihtilaf olan hayvansal gıdalar
Helal ve haramlığı hususunda ihtilaf olan hayvansal gıdalar

Hz. Peygamber'in ayetlerde yer alanların dışında bazı hayvanların yenmesini yasakladığına dair...
Beslenme | 16:15, 15 Ekim 2017 Pazar