Haber Tüneli > Sağlık |

İkiz çocukların dil gelişimi nasıl olmalıdır?

İkizlerin dil gelişiminde ikiz olmayan bebeklerden geri kalması yıllardan beri bilinen bir durumdur. Geç konuşma, artikilasyon bozuklukları, cümle kuramama gibi sorunlarla sıkça karşılaşılmaktadır ancak bunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. İkizlerin dil gelişim düzeylerinin analizi ile dilin gelişim sürecine ilişkin bilgi sağlanırken dilin kullanımı ve ediniminde bireysel farklılıkların önemi de pekişmiş olmaktadır.

İkiz çocukların dil gelişimi nasıl olmalıdır

Haber Tüneli | Haber Merkezi

İkiz dili araştırmacılar için dil gelişimi alanında dilin edinimini araştırmak için eşsiz bir ortam sağlamaktadır. Çünkü, ortak genetiğe ve çevre şartlarına sahip ikizler ile ilgili literatür için ideal bir örneklem oluşturmaktadır.

İKİZ ÇOCUKLARA DAİR ARAŞTIRMALAR 

İkizler ile ilgili çalışma 1930’ların en büyük iki çalışmasından biri olan ikizlerin dil gelişimlerine olan yaygın varsayımına dayanmaktadır. Bu çalışmayı 1932’de Day ve 1937’de Davis yapmıştır. Day 80 çift ikiz ve 140 ikiz olmayan , yaşları 1,5 ile 5,5 arasında değişen çocuk ile çalışmıştır. Araştırmacı oyun oynarken çocukların söylediği spontane 50 kelimeyi kaydetmiştir. Dil karmaşası açısından ikiz çocukların neredeyse iki yıl ikiz olmayan çocuklardan geri olduğu saptanmıştır. Davis ise 5-9 yaşlarındaki ikizlerin, ikiz olmayan çocukları yakaladığı fakat hala artikülasyon sorunlarının devam ettiğini gözlemlemiştir.

İKİZ ÇOCUKLAR NEDEN KONUŞMAYI GEÇ ÖĞRENİYOR?

İkizlerin maruz kaldığı prenatal olayların etkisinin az olduğu düşünülmektedir. Potansiyel sosyal çevreden kaynaklanan nedenler daha ağır basmaktadır. Birincisi; ikizlerin ebeveynlerle olan ilişkilerin kısıtlı olmasıdır.Anne baba zamanın çoğunu onların günlük işlerini yaparak geçirmektedir.

İKİZ ÇOCUKLARIN KONUŞMAYI ÖĞRENME SÜRESİ

Ayrıca iki çocuk için konuşma süresi ikiye bölünmektedir. Miktar olarak kısalan sürede de konuşma sohbet tarzında değil de yönetme tarzında olunca içerik bozulmakta bu da dil gelişiminin gecikmesine neden olmaktadır. İkincisi; ikizlerin birlikte, çok vakit geçirmeleri kendi aralarında gizli bir dil oluşmasına yol açmakta , ayrıca artikilasyon bozukluklarını da arttırabilmektedir. Yine kendi aralarında yarışmadan dolayı dikkat çekmek için daha hızlı konuşmakta bazı harf yada sözcükleri atlamakta veya yanlış kullanabilmektedirler.

İKİZ ÇOCUKLARDAKİ 'İKİZ DİLİ'

İkiz dili, ikizlerin gelişimlerinin bir parçası olarak ortaya çıkmıştır. Avusturalya’da yapılan araştırmalarda aynı gelişim seviyesinde olan ikizlerde dil gelişim geriliklerine ve dil bozukluklarına sıkça rastlanmaktadır. Avusturalya’da yapılan ilginç bir çalışmada ise ikizlerin birbirleriyle oynadığı yada konuştuğu zamanlarda , yetişkinlerle oynadığı yada konuştuğu zamanlardan çok daha az kelime kullandıkları gözlenmiştir. Yani ikizler birbirleriyle konuştuklarında daha basit bir dil ve daha az kelime kullanmaktadırlar.İngiltere’de yapılan bir araştırma ise konuşma ve dil bozukluğu olan ikizlerin ,normal dil gelişimi gösteren ikizlerden sayıca daha çok olduklarını göstermektedir.

İKİZ ÇOCUKLARA DAİR DİL ÇALIŞMALARI

İkiz çocukların dil gelişimlerinin incelendiği araştırmalara bakıldığında; çoğunun uzun yıllar önce yapıldığı ve yurt dışında çalışıldığı görülmektedir.Yapılan araştırmalar ikiz çocukların dil gelişimlerinin geri olduğu anlamına gelmemektedir. Gelişimde genetik ve çevresel faktörlerin etkisi olduğu unutulmamalıdır.

Etiketler »  

0 Yorum   Yorum Ekle
Kritik uyarı Bu ilaçlar kısırlık yapıyor
Kritik uyarı: Bu ilaçlar kısırlık yapıyor

Fransız ve Danimarkalı bilim insanlarının son araştırmasına göre, etken maddesi ibuprofen olan ve...
Sağlık | 09:50, 10 Ocak 2018 Çarşamba


4 günde zayıflatan tarif
4 günde zayıflatan tarif

Fazla kilolarınızdan şikayetçi iseniz size güzel bir haberimiz var. 4 Günde Zayıflatan Tarif...
Sağlık | 16:55, 08 Ocak 2018 Pazartesi


Bağırsaklarınızı temizleyecek mucize meyve
Bağırsaklarınızı temizleyecek mucize meyve

Kışın bağışıklığı güçlü tutabilmek hastalıklardan korunmak için C vitamini alımı oldukça...
Sağlık | 23:30, 05 Ocak 2018 Cuma


Ayakkabı vurması nasıl önlenir
Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Ayakkabı vurmasına çözüm önerileri ve pratik yöntemler oldukça fazladır. Ayakkabı ayağınızı...
Sağlık | 20:58, 05 Ocak 2018 Cuma


Down sendromlu çocuğu terörist diye polise şikayet ettiler
Down sendromlu çocuğu terörist diye polise şikayet ettiler

Amerika'nın Teksas eyaletinde skandal bir olay yaşandı. 6 yaşındaki Down Sendromlu Muhammed...
Sağlık | 08:25, 04 Aralık 2017 Pazartesi


Dünya yanıklar için geliştirilen bu tedaviyi konuşuyor
Dünya yanıklar için geliştirilen bu tedaviyi konuşuyor!

Brezilyalı doktorlar, ağır yanık hastaları için tıpta devrim yaratacak bir buluşa imza attı....
Sağlık | 12:52, 27 Kasım 2017 Pazartesi


En Çok Okunanlar