Haber Tüneli > Sağlık |

İslam'da Yahudilere yönelik yiyecek yasakları

İslam'da beslenme kurallarıyla ilgili, Yahudi ve putperest inancın gelenekleri geçersiz sayılmıştır. İslam'da Yahudilere ve putperest toplumuna yönelik yiyecek yasakları açıkça ifade edilmiştir.

İslam'da Yahudilere yönelik yiyecek yasakları

Haber Tüneli | Haber Merkezi

Kur’an-ı Kerim’in Hz. Peygamber (sav.) ‘e gönderildiği ortamda iki temel inanç hâkimdi. Bunlardan biri Yahudilik, diğeri ise putperestlikti. Hz. Peygamber,  İslam dininin ilkelerini tebliğ ederken bu iki inancın tepki ve direnişiyle karşılaşmıştır.

Kur’an beslenmeyle ilgili kuralları, yiyeceklere ilişkin sınırlandırmaları getirirken öncelikle putperest inancın bu alandaki gelenek ve değer yargılarını geçersiz saymıştır.

İSLAM'DA YAHUDİLER YÖNELİK YİYECEK YASAKLARI

Yüce Allah yiyeceklerle ilgili sınırlandırmayı sadece Kur’an-ı Kerim aracılığıyla Müslümanlara getirmemiştir. Daha önce yaşayan peygamberlere de gönderdiği mesajlarda yiyeceklere dair sınırlandırmalar getirmiştir. Örneğin Medine’de yaşayan Yahudiler, Kur’an’daki yiyecek yasağının kendi dinlerindeki yasaktan farklı olduğunu duyunca Hz. Peygamber (sav.) ‘e itirazda bulunmuşlardır:

‘Tevrat indirilmeden önce İsrail’in kendisine haram kıldığı her şey dışında İsrail oğullarına bütün yiyecekler helaldi. De ki: ‘ Doğru iseniz Tevrat’ı getirip okuyun.’ 

‘Yüce Allah Yahudilere kuşlar gibi gagalı, tırnaklı, yırtıcı, paralayıcı hayvanların etlerinin; sığır ve koyunların karınlarından, bağırsaklarından çıkarılan iç yağların haram kılındığını bildirmiştir. Burada özellikleri açıklanan yiyecekler Allah tarafından sadece Yahudilere yasaklanmıştır. Yahudilere getirilen bu yasağın sebepleri arasında müfessirler şunları gerekçe göstermişlerdir: Yahudiler haksız yere peygamberlerini öldürmüşler, yasak olmasına rağmen faizli alış-veriş yapmışlar, meşru olmayan yollardan insanların mallarını yemişlerdir. Allah da bazı yiyecekleri yemeyi yasaklayarak onları cezalandırmıştır. Yahudilerin ilahi kanunlar karşısında sınır tanımaz tutumları, kendi başlarına kanun koymaya, kendi başlarına yasaklamaya kalkışmaları Allah’ın onları cezalandırmasına yol açmıştır’.

MÜŞRİKLERE YÖNELİK YİYECEK YASAĞI

Bazı Kur’an pasajları, putperest Arapların yiyecek yasaklarını hedef almıştır. Onların bazı hayvanları Tanrılarına adamalarının, yenilmesi ve yararlanılmasını yasaklamasının akla, ilahi gerçekliğe dayanmadığını açıklamıştır.

‘Allah, bahire, saibe , vâsile ve ham diye bir şey yapmamıştır. Fakat inkar edenler, Allah’a yalan uyduruyorlar ve çokları da akıl erdiremiyorlar. ’

Bu ayette cahiliye devri Araplarının bazı hayvanlar hakkında uydurdukları anlayışlara değinilir. Oysa Allah, bu şekilde nitelendirme konusunda herhangi bir kural getirmemiştir. Bunlar Kur’an’la hiç bir alakası olmayan, Allah’la yakınlık kurmak amacıyla uydurulmuş batıl inançlardır.

Etiketler »  

0 Yorum   Yorum Ekle
Kritik uyarı Bu ilaçlar kısırlık yapıyor
Kritik uyarı: Bu ilaçlar kısırlık yapıyor

Fransız ve Danimarkalı bilim insanlarının son araştırmasına göre, etken maddesi ibuprofen olan ve...
Sağlık | 09:50, 10 Ocak 2018 Çarşamba


4 günde zayıflatan tarif
4 günde zayıflatan tarif

Fazla kilolarınızdan şikayetçi iseniz size güzel bir haberimiz var. 4 Günde Zayıflatan Tarif...
Sağlık | 16:55, 08 Ocak 2018 Pazartesi


Bağırsaklarınızı temizleyecek mucize meyve
Bağırsaklarınızı temizleyecek mucize meyve

Kışın bağışıklığı güçlü tutabilmek hastalıklardan korunmak için C vitamini alımı oldukça...
Sağlık | 23:30, 05 Ocak 2018 Cuma


Ayakkabı vurması nasıl önlenir
Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Ayakkabı vurmasına çözüm önerileri ve pratik yöntemler oldukça fazladır. Ayakkabı ayağınızı...
Sağlık | 20:58, 05 Ocak 2018 Cuma


Down sendromlu çocuğu terörist diye polise şikayet ettiler
Down sendromlu çocuğu terörist diye polise şikayet ettiler

Amerika'nın Teksas eyaletinde skandal bir olay yaşandı. 6 yaşındaki Down Sendromlu Muhammed...
Sağlık | 08:25, 04 Aralık 2017 Pazartesi


Dünya yanıklar için geliştirilen bu tedaviyi konuşuyor
Dünya yanıklar için geliştirilen bu tedaviyi konuşuyor!

Brezilyalı doktorlar, ağır yanık hastaları için tıpta devrim yaratacak bir buluşa imza attı....
Sağlık | 12:52, 27 Kasım 2017 Pazartesi


İLGİLİ HABERLER
En Çok Okunanlar