Haber Tüneli > Sağlık |

Kadınlarda tehlike saçan 15 kanser belirtisi

Kadınların vücudunda zaman zaman değişiklikler meydana gelebilir. Ancak bazen de normal görünen değişiklikler kanser belirtisi olabilir. İşte kadınlarda tehlike saçan 15 kanser belirtisi..

Kadınlarda tehlike saçan 15 kanser belirtisi

Haber Tüneli | Haber Merkezi

Kadınların vücudunda zaman zaman değişiklikler meydana gelebilir. Ancak bazen de normal görünen değişiklikler kanser belirtisi olabilir. Kanser Araştırma Merkezi'nden Dr. Fred Hutchinson diyor ki, yeni belirtiler insan vücudunda bir şeylerin değiştiğini gösteriyor ve bu değişikliğin ne olduğunu bilmek gerekir

1. MEME DEĞİŞİMLERİ

Memede her değişiklik ve ğöğüs kitlelerinin çoğu kanser değildir fakat doktorunuz bunları daima kontrol etmelidir. Ona bu değişiklikleri düzenli olarak bildirmelisiniz. Göğüsün boyut, şekil veya hizasındaki herhangi bir değişiklik, cilt dokusundaki bir değişiklik, kızarıklık, meme başı değişikliği veya göğüsteki ağrı da hemen doktora başvurun.

Göğüs değişik yaşıyorsanız, doktorunuzun dikkatli bir öykü almasını, göğüsünü incelemesini sağlayın,muhtemelen bir mamografi, ultrason, MR ve belki bir biyopsi içerebilecek testleri yaptırabileceğiniz bir uzman göğüs kliniğine başvurun.

2. ADET DÖNEMİNDE KANAMALAR

Adet dönemi sonrası kanama hâlâ artarak sürüyorsa sorun olabilir ve aylık döngünüzün bir parçası olmayan kanamanın birçok nedeni olabilir. Kısacası menopozdan sonra kanama normal değildir ve hemen kontrol edilmelidir.

3. CİLDİNİZDE DEĞİŞİMLER

Ciltteki bir lekenin boyut, şekil veya renginde bir değişiklik, cilt kanserinin ortak bir işaretidir. Bekletmeden kapsamlı bir muayene ve belki bir biyopsi için doktorunuza danışın.

4. İDRAR VE DIŞKINIZDA KAN

Vücudunuzun bir bölümünden kan kaybediyorsanız özellikle kanamanın bir veya iki günden fazla sürdüğü durumlarda doktora başvurun. Kanlı dışkı genellikle hemoroid kaynaklı olsa da aynı zamanda kolon kanseri semptomu da olabilir. NYU Langone'da bir ürolog olan MD, Herbert Lepor, kanlı idrarın genellikle mesane veya böbrek kanserinin ilk işareti olduğunu söylüyor.

5. LENF DÜĞMELERİNDE DEĞİŞİMLER

 Lenf düğümleri, vücudun etrafındaki küçük fasulye kadar bezelerdir. İçinlerindeki farklılıklar enfeksiyonlardan kaynaklıdır. Fakat bazı kanserler, lösemi ve lenfoma da dahil olmak üzere, lenf bezlerinin şişmesine neden olabildiği için vücudunuzun herhangi bir yerinde bir ay ya da daha uzun süren şişlik varsa doktorunuza danışmak gereklidir.

6. YUTKUNMA ZORLUĞU

Yutkunma problemi endişe edecek bir şey değildir genellikle. Fakat sık bir şekilde özellikle kusma veya kilo verme durumunda boğaz veya mide kanseri riski söz konusu olabilir.  

7. ANORMAL KİLO KAYBI

 Çoğu kadın, fazla kilolarının sihirli bir şekilde eritilmesini istiyor. Fakat diyetinizde veya egzersiz alışkanlıklarında bir değişiklik yapmadan 10 kilo veya daha fazla kilo vermek bir sorun teşkil edebilir. Meyers, istenmeyen kilo kaybının genelinin kanser olmadığını ve genellikle stres veya tiroit kaynaklı ancak pankreas kanseri belirtisi olabildiğini söylüyor. Mide ve akciğer kanseri de olabilir. Doktorunuz, BT taraması, kan testleri ve görüntüleme testleri gibi bazı testler isteyebilir.

8. MİDE YANMASI

Çok fazla yiyecek, alkol veya stres (veya üçü) de ciddi mide ekşimesi gibi sorunlar oluşturabilir. Meyers, belirtilerin düzelip iyileşmediğini görmek için bir veya iki hafta boyunca diyetinizi değiştirmenizi öneriyor. Bu işe yaramazsa, doktorunuzla konuşun. Mide yanması gitmez veya daha kötüleşirse, mide, boğaz veya yumurtalık kanseri anlamına gelebilir

9. AĞIZDAKİ DEĞİŞİKLİKLER

Sigara içiyorsanız, ağızda veya dudaklarınızda beyaz veya parlak kırmızı lekeler olup olmadığını inceleyin. Bunların her ikisi de oral kanser sinyali verebilir. Doktorunuza veya dişçinize testler ve tedaviler ile ilgili olarak danışın.

10. ATEŞ

Açıklanamayan bir ateş, lösemi veya başka bir kan kanseri anlamına gelebilir. Doktorunuz tıbbi geçmişinizi ayrıntılarıyla incelemeli ve uygun tedavi uygulamalıdır.

11. YORGUNLUK

 Birçok kadın yorgun çünkü kadınlar telaşlı ve stresli hayat yaşıyor. Fakat bitmeyen aşırı yorgunluk normal değildir

Başlayan ​​yorgunluğunuz hiç düzelmiyorsa veya başka semptomlarınız varsa doktorunuzla konuşun. Doktorunuz tıbbi geçmişinizin tamamını isteyecek ve bir takım kan testleri yapacaktır.

12. ÖKSÜRÜK

 Çoğu öksürük 3 veya 4 hafta içinde genellikle geçer. Özellikle sigara içiyorsanız veya nefes darlığınız varsa ve daha uzun sürerse görmezden gelmeyin. Öksürük, akciğer kanserinin en sık semptomudur, özelliklede kan öksürürseniz doktora gidin.

13. AĞRILAR

Normal bir ağrı genellikle kanser belirtisi değildir. Fakat sürekli devam eden ağrı kemik, beyin veya diğer kanserleri işaret edebilir. Bir ay veya daha uzun süren açıklanamayan herhangi bir ağrı hakkında doktorunuza başvurun.

14. GÖBEK AĞRISI VE DEPRESYON

Bu iki bölgedeki ağrı genellikle nadirdir fakat göbek ağrısıyla depresyon pankreas kanseri belirtisi olabilir.

15. DEVAM EDEN ŞİŞKİNLİKLER

Uzun süren bir şişkinlik görmezden gelinmemeli. Söz konusu şişkinlik zamanla düzelmezse veya kilo kaybı veya kanama ile sonuçlanırsa doktora görünmekte fayda var. Sürekli şişkinlik yumurtalık kanseri anlamına gelebilir.Bunun için kan testleri ve bazende ultrason gibi pelvik bir muayene yaptırmanız gerekebilir.

İLGİLİ HABERLER:

Kanseri önlemenin 9 önemli yolu

Bağırsak kanseri belirtilerini gözardı etmeyin

Altın kanser tedavisinde kullanılabilir

Etiketler »  

0 Yorum   Yorum Ekle
Kritik uyarı Bu ilaçlar kısırlık yapıyor
Kritik uyarı: Bu ilaçlar kısırlık yapıyor

Fransız ve Danimarkalı bilim insanlarının son araştırmasına göre, etken maddesi ibuprofen olan ve...
Sağlık | 09:50, 10 Ocak 2018 Çarşamba


4 günde zayıflatan tarif
4 günde zayıflatan tarif

Fazla kilolarınızdan şikayetçi iseniz size güzel bir haberimiz var. 4 Günde Zayıflatan Tarif...
Sağlık | 16:55, 08 Ocak 2018 Pazartesi


Bağırsaklarınızı temizleyecek mucize meyve
Bağırsaklarınızı temizleyecek mucize meyve

Kışın bağışıklığı güçlü tutabilmek hastalıklardan korunmak için C vitamini alımı oldukça...
Sağlık | 23:30, 05 Ocak 2018 Cuma


Ayakkabı vurması nasıl önlenir
Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Ayakkabı vurmasına çözüm önerileri ve pratik yöntemler oldukça fazladır. Ayakkabı ayağınızı...
Sağlık | 20:58, 05 Ocak 2018 Cuma


Down sendromlu çocuğu terörist diye polise şikayet ettiler
Down sendromlu çocuğu terörist diye polise şikayet ettiler

Amerika'nın Teksas eyaletinde skandal bir olay yaşandı. 6 yaşındaki Down Sendromlu Muhammed...
Sağlık | 08:25, 04 Aralık 2017 Pazartesi


Dünya yanıklar için geliştirilen bu tedaviyi konuşuyor
Dünya yanıklar için geliştirilen bu tedaviyi konuşuyor!

Brezilyalı doktorlar, ağır yanık hastaları için tıpta devrim yaratacak bir buluşa imza attı....
Sağlık | 12:52, 27 Kasım 2017 Pazartesi


En Çok Okunanlar