Haber Tüneli > Sağlık |

Kan testleri Alzheimer felaketini önleyebilir

ABD'nin Missouri eyaletinde yapılan bir araştırmaya göre, bireylerin kan testi taramasının Alzheimer hastalığının belirteçlerini belirleyebileceğini ortaya koyuyor.

Kan testleri Alzheimer felaketini önleyebilir

Haber Tüneli | Haber Merkezi

ABD'de Alzheimer ile ilgili yapılan bir araştırmada, felaket başlamadan önce kan testi yapılması, bulguların tespiti ve hastalığın belirtilerini keşfetmek için hayati olarak görüldü.

Söz konusu araştırma Birleşik Krallık'ın başkenti Londra'daki Alzheimer Derneği Uluslararası Konferansı'na sunuldu. Hastalıkla ilgili bulgular Alzheimer ve Demans dergisinde yayınlandı.

Alzheimer hastalığı olan insanlar için, hastalığın semptomları ortaya çıkmadan önce geniş nöronal kayıp meydana geliyor. Beyin günlük görevleri yerine getirirken, art arda amiloid beta denilen yapışkan bir proteini üretiyor. Ve peyderpey bu proteinleri temizliyor. Bazı amiloidler, kan ve beyin omurilik sıvısında yıkanıyor. Fakat protein oluşmaya başlarsa, beyinde bulunan plaklar halinde birikebilme ihtimali doğuyor. Bu da nöronlara yapışıyor ve nörolojik hasara neden oluyor. Bütün bunlar da, Alzheimer hastalığının gelişmesine ve ilerlemesine katkıda bulunuyor.

Bu nedenle, plak birikimleri oluşmadan önce yapılması gerekenler var. Mesela bir kişinin Alzheimer hastalığına yakalanma riskini öngörebilen basit tarama testleri çok önemli olarak görülüyor. Bu duruma acilen ihtiyaç duyulmakta. Zira şu anda, beyindeki amiloid beta bulgulamada uygulanabilir olan tek yöntem, pozitron emisyon tomografisi (PET) taramasıdır. Bu taramada da omurilik sıvısı kullanılmaktadır.

Bununla birlikte, PET taraması pahalı ve "yaygın olmayan" gruptaki bir uygulamadır. Öte yandan çok az uygulayıcı tarafından sağlanan "özel tıbbi prosedür" gerektirir.

KAN TESTİ FİZİBİLİTESİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Bu engellerin üstesinden gelmek için araştırmacılar, bir kan testinin bir kişinin beyninde ve beyin omurilik sıvısındaki protelerin seviyelerini değiştirmesine yardımcı olup olmadığını öğrenmek için yeni bir formül geliştirdi. Bu da kandaki amiloid beta ölçümleriyle değerlendiriliyor.

Kan tasnifleri, bu semptomlara dayanıyor. Alzheimer hastalığı geliştirme ihtimalini daha fazla olanlar seçmenin ucuz yolu olabilir elbette. Bununla birlikte, önceki çalışmalar, kan ve beyindeki amiloid beta ölçümleri arasında bir korelasyonu bize göstermiyor.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji çalışma grubu, 60 yaş üzerindeki 41 kişideki amiloid beta konsantrasyonları ile kan değerlendirmek için kullanan bir araştırma yaptı.

Toplam 23 kişi amiloid pozitifti, bu da bilişsel bozukluk belirtileri gösterdikleri anlamına geliyordu. 60 yaş üzerindeki grupta, beyinde amiloid plakların varlığını veya beyin omurilik sıvısındaki amiloid değişikliklerini doğrulamak için PET taramaları veya spinal musluklar kullanıldı.

Çalışmaya katılan geri kalan 18 katılımcının hiçbiri amiloid birikimi göstermedi ve protein alt türleri seviyesinde ölçüldü.

Amiloid seviyeleri, üretimi ve oluşumu 24 saat boyunca her birinden 20 kan örneği alınarak ölçüldü.

"TEK ÖRNEK AMİLOİD PLAKLAR"

Araştırmacılar, amiloid plakalı insanlarda, amiloid beta 40'a göre, amiloid beta 42 seviyelerinin yüzde 10 ila 15 daha düşük olduğunu deşifre etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Dr. Bateman, "Amiloid plaklar esas olarak amiloid beta 42'den oluşur, bu nedenle büyük olasılıkla bunun kan dolaşımına geçmeden önce beynin içine yatırıldığı anlamına gelir" dedi.

Etiketler »  

0 Yorum   Yorum Ekle
Kritik uyarı Bu ilaçlar kısırlık yapıyor
Kritik uyarı: Bu ilaçlar kısırlık yapıyor

Fransız ve Danimarkalı bilim insanlarının son araştırmasına göre, etken maddesi ibuprofen olan ve...
Sağlık | 09:50, 10 Ocak 2018 Çarşamba


4 günde zayıflatan tarif
4 günde zayıflatan tarif

Fazla kilolarınızdan şikayetçi iseniz size güzel bir haberimiz var. 4 Günde Zayıflatan Tarif...
Sağlık | 16:55, 08 Ocak 2018 Pazartesi


Bağırsaklarınızı temizleyecek mucize meyve
Bağırsaklarınızı temizleyecek mucize meyve

Kışın bağışıklığı güçlü tutabilmek hastalıklardan korunmak için C vitamini alımı oldukça...
Sağlık | 23:30, 05 Ocak 2018 Cuma


Ayakkabı vurması nasıl önlenir
Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Ayakkabı vurmasına çözüm önerileri ve pratik yöntemler oldukça fazladır. Ayakkabı ayağınızı...
Sağlık | 20:58, 05 Ocak 2018 Cuma


Down sendromlu çocuğu terörist diye polise şikayet ettiler
Down sendromlu çocuğu terörist diye polise şikayet ettiler

Amerika'nın Teksas eyaletinde skandal bir olay yaşandı. 6 yaşındaki Down Sendromlu Muhammed...
Sağlık | 08:25, 04 Aralık 2017 Pazartesi


Dünya yanıklar için geliştirilen bu tedaviyi konuşuyor
Dünya yanıklar için geliştirilen bu tedaviyi konuşuyor!

Brezilyalı doktorlar, ağır yanık hastaları için tıpta devrim yaratacak bir buluşa imza attı....
Sağlık | 12:52, 27 Kasım 2017 Pazartesi


İLGİLİ HABERLER
En Çok Okunanlar