Haber Tüneli > Sağlık |

Modern çağın hastalığı: Küme baş ağrısı

Her gün aynı saatte şiddetle başlayan bir ağrı çekiyorsanız, 'küme baş ağrısı sendromu' çekiyor olabilirsiniz. Göz, alın ve yanak çevresinde yoğunlaşan şiddetli ağrı ile ilgili şikayetler gün geçtikçe büyüyor. Her 1000 kişiden biri neredeyse bu hastalığın pençesinde.

Modern çağın hastalığı Küme baş ağrısı

Haber Tüneli | Haber Merkezi

Küme baş ağrısı, insanlığın bildiği en acı koşullardan biridir ve küme baş ağrısı çeken kadınlar, ağrıyı doğumdan daha kötü olarak tanımlarlar. Bu makalede küme baş ağrısı ve tedavisi ile ilgili temel bilgileri vermeyi amaçlıyoruz.

Semptomlar neler?

Küme baş ağrısı semptomları tek taraflı (tek taraflı) ağrı ile karakterizedir, ancak ağrının yaşandığı bölgeler zaman zaman değişebilir. Ağrı genellikle bir göz, yanak veya alın üzerinde ortalanır. Tanı daha zorlaştırarak daha geniş bir alana yayılabilir.

Küme baş ağrısı yaşanırken ağrı genellikle her gün benzer bir saatte yaşanır. Baş ağrısı genellikle uykudan bir ila iki saat sonra insanları uyandırır ve geceleri başlar. Ağrı genellikle 5 ila 10 dakika içinde tam yoğunluğa ulaşıyor. 30 ile 60 dakika boyunca bu çok acı veren seviyede devam ediyor. Bazı insanlar için ağrı 15 dakika sürebilir, diğerleri için 3 saat bilinmekte. 

Kötü bir küme  baş ağrısı çektiğiniz sırada günde 8 defa bu ağrılarla karşılaşabilirsiniz.

Küme baş ağrısı olan kişilerin yaklaşık yüzde 80'inde, baş ağrısı atakları (veya "kümeler") yılda bir kez 4-12 hafta arasında sıklıkla karşılaşılır. Genellikle İlkbahar veya sonbaharda sürer. Daha sonra birkaç ay veya hatta yıllarca devam edebilir. Bu episodik küme baş ağrısı olarak bilinir. Bu mevsimsel zamanlamanın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, tanının ana özelliklerinden biridir. Özellikle hipotalamus adı verilen bir beyin alanı içerisinde meydana gelir.

Küme baş ağrısı olan insanlar genellikle bir saldırı sırasında ağrıdan duramaz ve sıklıkla ağrıyı gidermek başına vurmak gibi yöntemler denerler. Bazen de ağrı azalana kadar kafalarına bir duvara vururlar.

Küme baş ağrısının karakteristik diğer semptomları tıkanmış veya burun akması, baş ağrısı, sarkık bir göz kapağı ve bir gözün sulanması gibi rahatsızlıkları içeriyor. Birçok kişi de kızarmış veya terleyen bir yüz halini almakta.

Küme baş ağrısı kimler alabilir?

Küme baş ağrısı her yaştan başlayabilir fakat genelde 20 yaş ve üzeri yaşlardan başlar. Küme baş ağrısı dışında büyümeyeceğiniz olası değildir, ancak büyüdükçe kümelenme baş ağrısı uyarıları arasındaki acısız sürelerin daha uzun süre alması olasıdır.

Kümelenmiş baş ağrısı olan yaklaşık 20 kişiden 1'inde bu ağrıları yaşayan biri olabilir. Migrenin aksine, erkeklerde kadınlardan daha sık görülür. Yoğun sigara içenlerde de daha sık görülür.

Baş ağrısının her biçiminde olduğu gibi kümelenme baş ağrısı çocuklarda çok az görülmektedir.

Tanı yapılması gerekir

Küme baş ağrısını teşhis etmek için özel bir test yoktur ve bu nedenle doktorunuz doğru tanıyı yapmak için tüm semptomlarınızın detaylı belirtilerini anlatmanız gerekecek. Birden başlayan ağrı için diğer nedenleri ortadan kaldırmak için bir MRI taraması yaptırmanız gerekebilir.

Büyük olasılıkla hastanede veya baş ağrısı kliniğinde nöroloji uzmanına yönlendirileceksiniz. Bunun nedeni, küme baş ağrısı tedavisinin aile hekimlerinin bu hastalığı tedavi etmediği gerçeğidir.

 

Etiketler »  

0 Yorum   Yorum Ekle
Kritik uyarı Bu ilaçlar kısırlık yapıyor
Kritik uyarı: Bu ilaçlar kısırlık yapıyor

Fransız ve Danimarkalı bilim insanlarının son araştırmasına göre, etken maddesi ibuprofen olan ve...
Sağlık | 09:50, 10 Ocak 2018 Çarşamba


4 günde zayıflatan tarif
4 günde zayıflatan tarif

Fazla kilolarınızdan şikayetçi iseniz size güzel bir haberimiz var. 4 Günde Zayıflatan Tarif...
Sağlık | 16:55, 08 Ocak 2018 Pazartesi


Bağırsaklarınızı temizleyecek mucize meyve
Bağırsaklarınızı temizleyecek mucize meyve

Kışın bağışıklığı güçlü tutabilmek hastalıklardan korunmak için C vitamini alımı oldukça...
Sağlık | 23:30, 05 Ocak 2018 Cuma


Ayakkabı vurması nasıl önlenir
Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Ayakkabı vurmasına çözüm önerileri ve pratik yöntemler oldukça fazladır. Ayakkabı ayağınızı...
Sağlık | 20:58, 05 Ocak 2018 Cuma


Down sendromlu çocuğu terörist diye polise şikayet ettiler
Down sendromlu çocuğu terörist diye polise şikayet ettiler

Amerika'nın Teksas eyaletinde skandal bir olay yaşandı. 6 yaşındaki Down Sendromlu Muhammed...
Sağlık | 08:25, 04 Aralık 2017 Pazartesi


Dünya yanıklar için geliştirilen bu tedaviyi konuşuyor
Dünya yanıklar için geliştirilen bu tedaviyi konuşuyor!

Brezilyalı doktorlar, ağır yanık hastaları için tıpta devrim yaratacak bir buluşa imza attı....
Sağlık | 12:52, 27 Kasım 2017 Pazartesi


En Çok Okunanlar