Haber Tüneli > Sağlık |

Otizmli çocukların aşk hormonu ile tedavisi

Araştırmacılar otistik çocukların sosyal becerileri artırmak üzere küçük bir çalışma yaptılar. Sözde "aşk Hormon" adıyla anılan oksitosin içeren bir burun spreyiyle otistik çocukların sosyal becerilerinin biraz daha iyileştiğini gösterildi.

Otizmli çocukların aşk hormonu ile tedavisi

Haber Tüneli | Haber Merkezi

Stanford Üniversitesi'nde doçent olarak görev yapan sinir bilimci ve aynı zamanda araştırmanın baş yazarı Karen Parker bulguların gelecekteki araştırmalara yol olduğunu belirtti.

Sosyal sıkıntılar ve zayıf sözlü iletişim, otizm spektrum bozukluğunun ayırdedici özelliklerinden biridir. Semptomlar hafif ya da şiddetli olabilir, ABD'li çocukların 68 inden 1'i bir çeşit otizm sergilemektedir. Günümüzde araştırmacılar bu çocuklarda sosyal işlevleri iyileştirmek için onaylanmış herhangi bir ilaç bulunmadığını belirttiler.

Oksitosin hormonunun insanlarda güven ve empati geliştirdiği düşünülmektedir ayrıca bu, insanlar arasındaki bağa dolayısıyla daha iyi sosyal becerilere bağlıdır. Bu fikirde bazı uygulayıcıların sentetik oksitosini bir otizm tedavisi olarak önerme nedenleri oldu. Yale Üniversitesi Çocuk Eğitim Merkezi ile kıdemli araştırma bilimcisi olan George Anderson, otistik çocukların ebeveynlerinin belki de yüzde 10'unun oksitosin ile çocuklarını tedavi etmeye gayret gösterdiklerini tahmin ediyor.

Ancak Anderson, yeni araştırmanın bulgularından şüpheleniyor ve diyor ki "Oksitosinin klinik açıdan önemli bir etkisinin olduğu açık değildir, araştırmalardan emin değiliz çünkü bilim adamları bunu çoğaltamıyor" Ayrıca, insan oksitosin seviyeleri ile ilgili birçok bulgunun ele geçirildiğini de sözlerine ekledi.

Sözü geçen çalışmada, dört haftada iki defa nazal oksitosin veya bir plasebo kullanan 6-12 yaşlarındaki 32 otistik çocuk incelendi. Çalışmanın başında ve sonunda kan testleri yapıldı ve oksitosin düzeylerini ölçüldü.

Ayrıca çalışmanın başında, ebeveynler çocuklarıyla ilgili (sosyal tepkileri hakkında) bir anket doldurdu. Çocukların yalıtım seviyeleri, başkalarının duygularını anlamaları ve kendi hislerini ifade etme yeteneklerini ölçmek üzere sorular soruldu.

Başlangıçta, ortalama puan yaklaşık 106 iken, araştırmacılar, oksitosini alan çocuklardaki puanların ortalama 10 puan arttığını ve plasebo alan çocuklarda yaklaşık 3 puan arttığını söyledi. Ve araştırmacılar oksitosin tedavisinin bazı çocuklarda hormon üretimini artırabileceğine dair bulgular da buldular. Ancak bunların küçük değişiklikler kabul edilmesi dolayısıyla çalışma aslında burun spreyinin iyileştirmelere neden olduğunu tam olarak kanıtlayamadı.

Bu çocuklara oksitosin nasıl yardımcı olabilir?

 Parker " hayvanlarında çok sayıda sosyal davranışa karıştığını biliyoruz" diyerek "Dahili olarak verirseniz insanların duygularını ve zihinlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olur" dedi.

İLGİLİ HABERLER:

Down sendromlu adamın başarı hikayesi

Etiketler »  

0 Yorum   Yorum Ekle
Kritik uyarı Bu ilaçlar kısırlık yapıyor
Kritik uyarı: Bu ilaçlar kısırlık yapıyor

Fransız ve Danimarkalı bilim insanlarının son araştırmasına göre, etken maddesi ibuprofen olan ve...
Sağlık | 09:50, 10 Ocak 2018 Çarşamba


4 günde zayıflatan tarif
4 günde zayıflatan tarif

Fazla kilolarınızdan şikayetçi iseniz size güzel bir haberimiz var. 4 Günde Zayıflatan Tarif...
Sağlık | 16:55, 08 Ocak 2018 Pazartesi


Bağırsaklarınızı temizleyecek mucize meyve
Bağırsaklarınızı temizleyecek mucize meyve

Kışın bağışıklığı güçlü tutabilmek hastalıklardan korunmak için C vitamini alımı oldukça...
Sağlık | 23:30, 05 Ocak 2018 Cuma


Ayakkabı vurması nasıl önlenir
Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Ayakkabı vurmasına çözüm önerileri ve pratik yöntemler oldukça fazladır. Ayakkabı ayağınızı...
Sağlık | 20:58, 05 Ocak 2018 Cuma


Down sendromlu çocuğu terörist diye polise şikayet ettiler
Down sendromlu çocuğu terörist diye polise şikayet ettiler

Amerika'nın Teksas eyaletinde skandal bir olay yaşandı. 6 yaşındaki Down Sendromlu Muhammed...
Sağlık | 08:25, 04 Aralık 2017 Pazartesi


Dünya yanıklar için geliştirilen bu tedaviyi konuşuyor
Dünya yanıklar için geliştirilen bu tedaviyi konuşuyor!

Brezilyalı doktorlar, ağır yanık hastaları için tıpta devrim yaratacak bir buluşa imza attı....
Sağlık | 12:52, 27 Kasım 2017 Pazartesi


En Çok Okunanlar