Haber Tüneli > Sağlık |

Sosyal fobi hastalığının tarihi

Sosyal kaygı bozukluğu ya da sosyal fobi dediğimiz durum, kişinin içinde yaşadığı sosyal durumlarla ilgili korkusu ya da kaygısı bulunduğu zihinsel bir hastalıktır

Sosyal fobi hastalığının tarihi

Haber Tüneli | Haber Merkezi

Sosyal fobi uzun süre fark edilmeden kalabilir ve sonradan ortaya çıkabilir. Daha ziyade çocuklar, orta yaş kadınlar olmak üzere  gençlerin yüzde 9'u ve yetişkinlerin yüzde 12'si yaşamlarının belli bir döneminde bu tür endişelerle karşı karşıya kalabilir.

Sosyal fobiye tarihi bakış açısıyla baktığımızda; "Anksiyete" kavramı tanımlanmadan önce bu durum genellikle "stres" veya "sinir sistemi bozukluğu" olarak ifade edilirdi. Bu kişisel bozukluğun halk tarafından hatta uzmanlar tarafından anlaşılması çok güç olması sebebiyle çok az insan etkili bir tedavi görüyor. Sosyal kaygıların tanımlanması, çağlar boyunca yavaş yavaş gerçekleşti. Sosyal fobinin gelişim süreci; gelişim öncesi dönem, gelişim ​dönemi ve son gelişmeler olmak üzere üç aşamada tanımlanabilir.

GELİŞİM ÖNCESİ DÖNEM

Sosyal fobi ilk olarak M.Ö. 400 yıllarında Hipokrat tarafından "utangaçlık" terimiyle tanımlanmıştır. O yıllarda sosyal fobi kategorisine giren insanlar  "Karanlığı hayat olarak seven" ve "her insanın onu gözlemlediğini düşünen" insanlardı. Yunanlılar uzun zaman önce  korkuları tanımlamak için "fobi" terimi kullanıyorlardı. Sosyal kaygı olarak tanımlanan bu korkulardan bazıları; gözlemlenmenin korkusu, yabancı düşmanlığı-yabancı korkusu ve insanların antropofobi korkusu olmak üzere bir skopofobiydi. Ayrıca 18. yüzyılda Avrupa psikiyatristleri, psikologlar ve yazarlar bu konuyu araştırmaya başlamışlardı. Bu araştırmalar çok sayıda soru ve bakış açısı ve fikir ortaya attı.

GELİŞİM DÖNEMİ

1846'da raporunda "genç bir insanı etkileyen ciddi bir sosyal kaygı" olarak niteleyen Casper, ereutofobiyi ilk gören kişi oldu. Pitres ve Regis, 1807 ve 1902'de bu fobide üzerinde çalışmalar yaptılar ve aynı dönemlerde Claparede tarafından kapsamlı bir inceleme yayınlandı. 1903'te Janet fobilerin sınıflandırılmasında sosyal fobiyi ayrı bir bölüm olarak nitelendirdi. Daha sonra 1910'da Hartenberg, performans kaygısı, çekingenlik ve kişilik bozukluğu, utangaçlık gibi birçok sosyal kaygıyı ifade eden kavramları tanımladı. 1950'de güney Afrikalı bir psikiyatrist olan Joseph Wolpe sistematik duyarsızlaşma denilen bir teknik geliştirerek fobilerin tedavisinde davranış terapisinin geliştirilmesine yönelik bir rota belirledi. Ve bu da fobilerin davranışsal tedavisinde araştırmacıların katılımının artmasına sebebiyet verdi. Bunların dışında 1960'lara kadar önemli bir gelişme yok iken Morita gibi insanlar bölgeye ilgi gösterdi.Ayrıca 'Kontaktinurosen' veya 'sosyal nevroz' gibi birçok terim ve isimler, İngiltere ve Almanya edebiyatlarında gerekçe gösterildi. Sosyal fobileri diğerlerinden ayrı bir olarak sınıflandırmak fikri, ilk olarak 1960 yılında İshak Marks adlı bir İngiliz psikiyatrist tarafından ileri sürülmüştür. Ayrıca "Zihinsel Bozuklukların Tanısal ve İstatiksel El Kitabı (DSM-II)" nin ikinci baskısında Amerikan Psikiyatri Birliği (APA) 1968'de toplumsal kaygı için "sosyal durumların belirli bir fobisi ya da başkaları tarafından gözlemlenip incelenmekten aşırı derecede korkma" olarak tanımlandı.

SON GELİŞMELER

 Mevcut tanım dar olması dolayısıyla, 1980'de APA resmi olarak DSM'nin üçüncü baskısına sosyal psikiyatrik tanı olarak sosyal fobiyi ekledi. Bu basımda "performans durumlarına duyulan korku" ve rahat konuşmalar gibi daha resmi olmayan durumların korkusunu içermediği "olarak tanımlanmaktadır. DSM-III'e göre hem sosyal kaygı hem de kaçınılması kişilik bozukluğu olan bir hastayı teşhis etmek güçtür. 1985 yılında Michael Liebowitz (bir psikiyatr) ve Richard Heimberg (klinik psikolog) tarafından sosyal fobi üzerine bir araştırma başlatılmıştır. Önceki durum konuyla ilgili eksiklikler nedeniyle "ihmal edilen anksiyete bozukluğu" olarak kabul edildi. 1987'de APA, tanı ölçütlerinde değişiklikler yapıldığı DSM-III'ü revize ederek aynı hastada "ciddi sıkıntı" semptomlarını tek başına düşünmek yerine, "müdahale veya belirgin sıkıntı" belirtileri ilave etti ve aynı hastada sosyal fobi-çekingen kişilik bozukluğunun teşhisine izin verdiler. 1994 yılında yayınlanan DSM-IV'te sosyal fobi terimi "Sosyal kaygı bozukluğu (SAD)" olarak değiştirildi. Bunun sebebi "Genelleştirilmiş sosyal fobi", bozukluğun daha yoğun ve dağınık formlarına atıfta bulunmak içindi. SAD, bozukluğun derinliği "kişinin içinde bulunduğu bir veya daha fazla sosyal kaygının belirgin ve kalıcı olması, yabancı insanların gözlemlerine maruz kalma "olarak tanımladı. Ayrıca teşhis kriterlerinde bazı küçük farklılıklar vardı. DSM'nin en yeni revizyonunda, yani DSM-V, sosyal anksiyete bozukluğu teşhisinde değişiklikler olarak güncellenmiş olarak 2013'te yayınlandı.

Etiketler »  

0 Yorum   Yorum Ekle
Kritik uyarı Bu ilaçlar kısırlık yapıyor
Kritik uyarı: Bu ilaçlar kısırlık yapıyor

Fransız ve Danimarkalı bilim insanlarının son araştırmasına göre, etken maddesi ibuprofen olan ve...
Sağlık | 09:50, 10 Ocak 2018 Çarşamba


4 günde zayıflatan tarif
4 günde zayıflatan tarif

Fazla kilolarınızdan şikayetçi iseniz size güzel bir haberimiz var. 4 Günde Zayıflatan Tarif...
Sağlık | 16:55, 08 Ocak 2018 Pazartesi


Bağırsaklarınızı temizleyecek mucize meyve
Bağırsaklarınızı temizleyecek mucize meyve

Kışın bağışıklığı güçlü tutabilmek hastalıklardan korunmak için C vitamini alımı oldukça...
Sağlık | 23:30, 05 Ocak 2018 Cuma


Ayakkabı vurması nasıl önlenir
Ayakkabı vurması nasıl önlenir?

Ayakkabı vurmasına çözüm önerileri ve pratik yöntemler oldukça fazladır. Ayakkabı ayağınızı...
Sağlık | 20:58, 05 Ocak 2018 Cuma


Down sendromlu çocuğu terörist diye polise şikayet ettiler
Down sendromlu çocuğu terörist diye polise şikayet ettiler

Amerika'nın Teksas eyaletinde skandal bir olay yaşandı. 6 yaşındaki Down Sendromlu Muhammed...
Sağlık | 08:25, 04 Aralık 2017 Pazartesi


Dünya yanıklar için geliştirilen bu tedaviyi konuşuyor
Dünya yanıklar için geliştirilen bu tedaviyi konuşuyor!

Brezilyalı doktorlar, ağır yanık hastaları için tıpta devrim yaratacak bir buluşa imza attı....
Sağlık | 12:52, 27 Kasım 2017 Pazartesi


En Çok Okunanlar